Daflon fiyat artışı hakkında Servier İlaç tarafından yapılan basın açıklaması
28/02/2013
 
 
Sayın Basın Mensubu,
 
Bugün internette yer alan bazı haber sitelerinde venöz (toplar damar) hastalıkları tedavisinde kullanılmak üzere Servier tarafından geliştirilen Daflon (500 mg) isimli ürünümüzde gerçekleşen fiyat artışı ile ilgili olarak haber yayınlandığı görülmüştür.
 
Servier İlaç olarak aşağıdaki hususları açıklığa kavuşturmak maksadıyla ifade etmek isteriz;
 
Daflon ile ilgili fiyat artışı, başta Beşeri İlaçların Fiyatlandırılması Hakkında Tebliğ olmak üzere ilgili yasal düzenlemelere tam olarak uygundur. Söz konusu mevzuata göre referans ülkelerde fiyatlandırma konusunda meydana gelen değişiklikler, ülkemizdeki ürünlerin fiyatlarında hem artış hem de düşüş yönünde değişiklikler için yasal dayanak oluşturmaktadır. Nitekim son dönemde Yunanistan ve diğer referans ülkelerde ortaya çıkan gelişmeler neticesinde birçok ürünümüzün de fiyatında düşüş gerçekleşmiştir. Ülkemizde ilaç fiyatlandırması ile ilgili kuralların uygulanması konusunda Sağlık Bakanlığı yetkilidir ve söz konusu fiyat artışı Bakanlık tarafından onaylanmıştır.
 
Daflon venöz (toplar damar) hastalıkları tedavisinde kullanılan etkili bir ilaçtır ve aynı endikasyonlarda kullanılan alternatiflerine göre fiyatı en ucuz olan seçeneklerden birini oluşturmaktadır ve hastalardan katılım payı sadece Daflon için değil tüm ilaçlar için ve aynı oranlar üzerinden alınmaktadır.
 
Ayrıca, piyasada bu ürünle ilgili olarak herhangi bir aşamada tedarik sorunu yaşanmamıştır. Ürünümüz, bugün de geçerli olduğu üzere, eczanelerde hastaların hizmetine sunulmak üzere her zaman için mevcut olmuştur. Şirketimiz, hastaların tedaviye erişimini temin konusunda tüm gayretini göstermeye devam etmekte kararlıdır.
 
Servier İlaç ve Araştırma A.Ş