Servier Ilaç ve Arastirma A.S., Türkiye pazarına yönelik ürünlerinin üretimini yerelleştirme kararı aldı.

01/04/2016
 
Türkiye’deki 30. yilini kutlayan Servier Ilaç ve Arastirma A.S., halihazirda Irlanda ve Fransa'da gerçeklestirilen, Türkiye pazarina yönelik ürünlerinin üretimini yerellestirme karari aldi. Bu karar kapsaminda, önümüzdeki 18 ay içerisinde 21 milyon kutu ilacin üretimi bu ülkelerden Türkiye’ye tasinacak.

 

Istanbul, 01Nisan 2016 – Genis bir yelpazede tibbi ürünler sunanFransa merkezli uluslararasi ilaç grubu Servier, Türkiye’de üretimini arttiriyor. Servier Grubu, Türkiye pazarinayönelik ürünlerinin üretimini yerellestirme karari aldi. Bu kapsamda,önümüzdeki 18 ay içerisinde 21 milyon kutu ilacin üretimi Irlanda ve Fransa’danTürkiye’ye tasinacak.

 

Servier yönetimi, üretim kararinin ayrintilarini Servier Ilaç ve ArastirmaA.S. (Servier Türkiye) Genel Müdürü Philippe Méa'ninev sahipliginde ve Saglik Bakanligi Müstesari Prof. Dr. Eyüp Gümüs'ün katilimiyladüzenlenen basin toplantisinda aktardi.

Basin toplantisi, Servier Türkiye Genel Müdürü Philippe Méa ileServier’nin yerli üretim ortaklari Abdi Ibrahim Ilaç Sanayi ve Tic. A.S.'ninCEO'su Süha Taspolatoglu ve Ilko Ilaç Sanayi ve Tic. A.S. Genel MüdürüHatice Öncel arasinda düzenlenen imza töreniyle devam etti.

Servier Türkiye Genel Müdürü Philippe Méabasin toplantisinda yaptigi konusmasindasunlari ifade etti: “ServierGrubu, Türkiye dâhil olmak üzere dünyanin dört bir yaninda Ar-Ge faaliyetlerineodaklanan, medikal arastirmalar yapan uluslararasi bir vakiftir. Rakamlarlaifade etmem gerekirse, 2015 yilinda ciromuzun %24’ü Arastirma ve Gelistirmefaaliyetlerine ayrilmistir. Servier Grubu hâlihazirda onkoloji, kardiyoloji,metabolik hastaliklar, nöropsikiyatri ve romatoloji ana alanlarinda 23 adayilaç gelistiriyor.  Türkiye'de bastadiyabet ve kalp damar rahatsizliklari olmak üzere kendi tedavi grubunda liderkonumda olan  pek çok orjinal molekülleyilda 5,5 milyon hastaya tedavi seçenekleri sunmaktayiz.  Ayni zamanda pek çok tedavi grubunda ilk vereferans olan ürünlerimizle faz 1, faz 2 ve faz 3 çalismalarina Türkiye’dekibirçok merkezi de dâhil ederek üniversite-sanayi isbirligini de yürükmekteyiz. TürkHükümeti'nin 2023 vizyon planina verdigimiz destek dogrultusunda, Türkiye’yeyönelik üretimimizi 18 ay içerisinde tamamlanacak sekilde yerellestirme karari aldik.Bir arastirma-gelistirme sirketi olarak hükümetin yillardir gösterdigi çabalargöz önüne alindiginda Türk pazarini uluslararasi uzmanlik, know-how vedeneyimimizi hastalarin iyiligi ve sanayinin gelisimi için kullanabilecegimiz,  medikal ilerlemeye uygun ve yüksekpotansiyelli bir yapida görmekteyiz.”

 

Méa sözlerini su sekildesürdürdü: “21 milyon kutu ilacin üretimi 2016yilinin sonuna kadar kismen, 18 ay içerisinde ise tamamen Türkiye’ye tasinacak.Bu rakam, yerel olarak üretilen mevcut satislarimizin %97'sine denk geliyor.Seçtigimiz yüksek kalite standartlarina sahip yerel ortaklarimizin mevcutüretim kapasitelerini yükseltirken önceki yatirimlarini ve tedarik zincirlerinide en üst düzeye çikaracagiz. Ayrica,  yapilacak 11 milyon TL degerindeki ilaveyatirim, yeni istihdam da yaratacak. Bu teknoloji transferi, Türkiye'nin farklibölgelerindeki ekonomik kalkinmaya katkida bulunacak. Yerel üretimimiz ile hemsirketimize hem de yerli sanayiye çesitli avantajlar ve yeni is olanaklarisunacagimiza yürekten inaniyoruz.”

“2018yilinda Türkiye'de toplam 32 milyon kutuluk üretim kapasitesine ulasacagiz”

Servier Türkiye Genel Müdürü Philippe Méa, 21 milyon kutuya ek olarak ruhsatlandirilacakyeni ürün portföyüne iliskin yilda 5milyon ilave kutu planlarinin da bulundugunu vurgulayarak; “2018 yilinda Türkiye'de toplam 32 milyonkutuluk üretim kapasitesine ulasacagiz. Bu sayiyi komsu ülkelere ihracatyaparak artirmak da mümkün.” seklinde konustu.Philippe Méa: “Türk hastalara en iyi tedavi firsatlarini sunmaya devam edecegiz.Türkiye’nin, üretimin yani sira gelecekteki çesitli arastirma projelerimiz içinde pilot ülke olarak seçildigini aktarmaktan ayrica mutluluk duyuyorum” dedi.

 

Servier’nin yerliüretim ortaklarindan Abdi Ibrahim CEO’suSüha Taspolatoglu; basin toplantisinda gerçeklestirdigi konusmasindasunlari kaydetti; “2001 yilindan bu yana Türk ilaç sektörünün lider sirketiolarak, bugün önemli bir isbirligine daha imza atmanin gururunu yasiyoruz.Türkiye’nin en büyük ilaç firmasi Abdi Ibrahim ile Fransa’nin en büyük bagimsizilaç sirketi Servier arasinda gerçeklestirdigimiz anlasma dogrultusunda,diyabet tedavisinde kullanilan ürünleri Türkiye’de, Abdi Ibrahim Tesisleri’ndeüretecegiz. Servier’e 1987 yilindan bu yana, yaklasik 30 yildir fason üretimhizmeti vermekten büyük mutluluk duyuyoruz.” Taspolatoglu sözlerini söyle sürdürdü: “Bizler kutu bazinda üretimimizin %23’ünü fason üretim hizmeti verdigimizfirmalar için gerçeklestiriyoruz. 2020’ye giderken hedefimiz, olusturacagimizyeni isbirlikleri ile bu alanda daha da büyümek ve ilaç sektörünün önde gelenüretim tesislerinden biri olmak. Yerli üretimin desteklenmesine yönelik kamupolitikalarinin hayata geçirilmeye baslanmasi; hem yurt içindeki üretimkapasitemize hem de sektörümüzdeki istihdama önemli katkilar saglayacak. Buisbirliklerinin daha da artmasi ve Türkiye’nin yakin cografyamizda ilaçendüstrisinin üretim üssü haline gelmeye baslamasi bizleri heyecanlandiriyor.Abdi Ibrahim olarak; uluslararasi standartlardaki üretim kalitemiz ileisbirliklerimize yenilerini ekleyerek, endüstrimizi zirveye tasiyacagimizainaniyoruz.’’

Servier’nin yerliüretim ortaklarindan Ilko Ilaç Sanayi veTic. A.S. Genel Müdürü Hatice Öncel ise; ILKO Ilaç olarak; Türkiye pazarina yönelik ürünlerinin üretiminiyerellestirme karari alan Servier ile is ortakligi yapmaktan memnuniyetduymaktayiz. Avrupa GMP sertifikasina sahip ve ileri teknolojiyle donatilmisolan Üretim Tesislerimiz, bu isbirligi kapsaminda her iki firmanin mevcut vegelecege yönelik planlarina cevap verecek güçtedir. Üretim imkânlarimizyaninda, Servier ve ILKO Ilaç’in is anlayisi ve gelecek vizyonundaki uyum,  bu isbirliginin gerçeklesmesine önemli katkisaglamistir. Bildiginiz gibi Hükümetimizin 2016 Eylem Plani’nda ithal ilaçlarinyerellestirilmesini saglayacak reform hedefleri yer almakta ve bu dogrultudaçalismalar yapilmaktadir. Servier ile ILKO Ilaç arasindaki bu isbirligi,ülkemizin ilaç sektöründeki dis ticaret açigini da azaltacak önemli adimlarinöncüsüdür. Stratejik isbirligimiz; Türkiye Ilaç Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Plani’nda belirlenmisolan ülkemizin ilaç sektöründe ‘Ar-Ge, Üretim ve Yönetim Merkezi olmasi’ hedefiiçin iyi bir baslangiçtir. Söz konusu stratejik ortakligimiz çerçevesinde;mevcut üretim tesislerimizin kullanilmasinin yani sira ILKO Ilaç olarak,üretilecek ürünlerin bir kismina yönelik yeni yatirimlar da yapacagimizi veböylece ilave teknolojik altyapi ile yeni istihdam imkâni saglayacagimiziözellikle belirtmek isterim. Hem ülkemiz hem de bizler için oldukça kiymetliolan bu adimin, gelecekte daha ileri ve farkli boyutlara tasinacaginainaniyorum” seklinde konustu.

Daha fazla bilgi için:

 

       Pelin Kendir BAYHAN                                                                             

 Pelin.kendir@servier.com.tr

           0212 329 14 00    

 

 

Servier Hakkinda

1954 yilinda Dr. Jacques Servier tarafindankurulan Servier Grubu, birinci bagimsizFransiz ilaç sirketi olarak bugün bes kitada 148 ülkede faaliyetgöstermektedir. Yaklasik 3.000'i gelecegin ilaçlarini gelistirenArastirma-Gelistirme bölümünde olmak üzere 21.000'i askin çalisani bulunmaktadir.Servier Grubunun 2015 yili cirosunun%24'ü Ar-Ge faaliyetlerine ayrilmistir. Su anda onkoloji, kardiyoloji,metabolik hastaliklar, nöropsikiyatri ve romatoloji alanlarinda 23 aday ilaçgelistirmektedir. Türkiye'de 1986 yilindan beri faaliyet gösteren Servier Ilaç 30. yilinikutlamaktadir.  Bu süre zarfinda ServierIlaç lider konumdaki pek çok ürünle yilda 5,5 milyon hastaya tedavi seçeneklerisunmustur. Servier Ilaç’in, hipertansiyon ve diger kalp damar hastaliklari,psikiyatri, diyabet, damar hastaliklari ve onkoloji alanlarinda ürünleribulunmaktadir.