Servier, Macar İlaç Şirketi Egis’i satın aldı
25/12/2013
 
Servier, yüzde 50.91’ine sahip olduğu Macar ilaç üreticisi Egis’in borsadaki açık hisselerini alarak hisse oranını yüzde 96,43’e çıkardı. Servier, çağrı yoluyla kalan hisseleri de alarak Egis’in tamamını satın almış olacak
 
 
Ar-Ge yatırımlarıyla dikkat çeken, 140 ülke ve Türkiye’de faaliyet gösteren Fransız ilaç firması Servier, Orta ve Doğu Avrupa pazarında jenerik ilaç üretimi yapan ve halihazırda hisselerinin yüzde 50.91’lik bölümünü elinde bulundurduğu Macar ilaç firması Egis’in açık hisselerini çağrı yoluyla toplamak üzere teklif sunmuştu.
 
Teklifin Kasım ayında sonuçlanmasıyla birlikte, Servier, yüzde 50.91 olan payını yüzde 96,43’e çıkararak Macaristan Sermaye Piyasası Kurulu’nun öngördüğü limite ulaştı ve çağrı yoluyla şirketin yüzde 100’üne sahip olmak üzere girişimlerini başlattı.
 
Servier yönetiminden yapılan açıklamada, bu operasyonun şirket için önemli bir başarı olduğuna ve şirketin vizyon ve değerleriyle örtüştüğüne dikkat çekildi. Servier’in büyümeye güçlü şekilde odaklandığı vurgulanan açıklamada ayrıca, Servier’in büyüme ve sinerji stratejisi ile bire bir örtüşen bu satın almanın, şirketi uzun dönem hedeflerine daha fazla yaklaştırdığı belirtildi.